6 Objawy złego kolektora dolotowego, lokalizacja i koszt wymiany

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 5 Kwiecień 2021
Data Aktualizacji: 14 Móc 2024
Anonim
Widziałeś DOLOT W SWOIM DIESLU PO 200.000 km??? Jak wyczyści układ dolotowy Tanio i szybko!!!
Wideo: Widziałeś DOLOT W SWOIM DIESLU PO 200.000 km??? Jak wyczyści układ dolotowy Tanio i szybko!!!

Zawartość

Kolektor dolotowy odpowiada za precyzyjne rozprowadzenie powietrza do cylindrów silnika w celu uzyskania idealnego spalania.

Dlatego kolektor dolotowy odgrywa ważną rolę w osiągach silnika twojego samochodu.

Niestety kolektor dolotowy czasami zawodzi - ale co się stanie, jeśli tak się stanie i ile będzie kosztować naprawa?

W tym artykule omówimy najczęstsze objawy złego kolektora dolotowego oraz koszty jego wymiany lub naprawy. Chodźmy!

Objawy złego lub pękniętego kolektora dolotowego

  1. Sprawdź lampkę silnika
  2. Niewypały
  3. Szorstki bezczynność
  4. Utrata wydajności silnika
  5. Wycieki chłodziwa z zewnątrz
  6. Przegrzanie silnika

Oto bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów złego lub pękniętego kolektora dolotowego:

Sprawdź lampkę silnika

Jednostka sterująca silnika stale monitoruje czujniki Twojego samochodu podczas jazdy, a jeśli któryś z nich wysyła nieprawidłowe wartości w porównaniu z wcześniej ustawionymi wartościami - na desce rozdzielczej pojawi się lampka kontrolna silnika.


Jeśli masz zły kolektor dolotowy, mieszanka paliwowo-powietrzna będzie inna niż powinna i dlatego na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka check engine.

Gdy zaświeci się kontrolka check engine - w sterowniku silnika znajduje się również kod usterki, który należy przeczytać, aby kontynuować rozwiązywanie problemów.

Niewypały

Pęknięcie lub wyciek płynu chłodzącego z kolektora dolotowego spowoduje zwiększenie ilości powietrza w porównaniu z paliwem przedostającym się do komory spalania. Spowoduje to przerwanie zapłonu - co ma miejsce, gdy proces spalania został zakłócony i nie został zakończony.

Może się to również zdarzyć z powodu wody chłodzącej w cylindrze pochodzącej z wewnętrznej pęknięcia kolektora dolotowego lub wokół uszczelki kolektora dolotowego. W przypadku przerw w zapłonie często można również znaleźć powiązany kod usterki w module sterującym silnika.


Dowiedz się więcej: 5 objawów złej uszczelki kolektora dolotowego

Szorstki bezczynność

Jak już być może wiesz, zły lub pęknięty kolektor dolotowy spowoduje zepsucie mieszanki paliwowo-powietrznej. Zła mieszanka paliwowo-powietrzna może również powodować szorstkość na biegu jałowym.

Silnik jest podatny na problemy na biegu jałowym, ponieważ musi pracować idealnie, aby utrzymać stałą prędkość obrotową. Dlatego najprawdopodobniej najpierw zauważysz problem z kolektorem dolotowym na biegu jałowym.

Utrata wydajności silnika

Awaria kolektora dolotowego wpływa na stosunek paliwa i powietrza. Wszyscy wiemy, jak ważna jest mieszanka paliwowo-powietrzna dla efektywnego spalania, więc jakikolwiek wpływ na tę mieszankę może mieć wpływ na zużycie paliwa w Twoim samochodzie.


Przekonasz się, że spali więcej paliwa i będziesz musiał częściej uzupełniać zbiornik paliwa. Nie tylko to, ale poczujesz, że Twój samochód nie przyspiesza prawidłowo i silnik może mieć czkawkę.

W takim przypadku należy sprawdzić, czy w kolektorze dolotowym nie ma oznak wycieków.

Wycieki chłodziwa z zewnątrz

Jeśli kolektor dolotowy ma pęknięcie wewnętrzne lub problem w pobliżu uszczelki kolektora dolotowego, płyn chłodzący może zacząć wyciekać w komorze silnika.

Jeśli po nocy spędzonej w garażu masz pod samochodem kałużę płynu chłodzącego, z pewnością nadszedł czas, aby sprawdzić, czy wokół kolektora dolotowego nie ma wycieków.

Często wyciek pochodzi spod kolektora dolotowego, co może być naprawdę trudne do wykrycia.

Przegrzanie silnika

Jeśli kolektor dolotowy jest pęknięty i powoduje wyciek płynu chłodzącego do komory silnika lub do komory spalania, pierwszy efekt silnika zaczyna się przegrzewać z powodu utraty płynu chłodzącego.

Zobaczysz to podczas jazdy, gdy wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej wzrośnie, i zaleca się natychmiastowe skontaktowanie się z mechanikiem, ponieważ przegrzany silnik może się zatrzeć i całkowicie przestać działać.

Najlepszym sposobem na wykrycie tego jest regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego w komorze silnika, a jeśli zauważysz, że powoli zaczął spadać - czas sprawdzić, czy nie ma wycieków płynu chłodzącego.

Dowiedz się więcej o przegrzaniu tutaj: Przegrzanie silnika samochodu.

Funkcja kolektora dolotowego

Zadaniem kolektora dolotowego jest dostarczanie równej ilości powietrza do cylindrów silnika samochodu.

W starszych samochodach gaźnik wtryskiwał paliwo przed kolektorem dolotowym, aw przypadku tych silników kolektor dolotowy musiał równomiernie rozprowadzać to paliwo.

Nowsze samochody wtryskują paliwo na końcu kolektora dolotowego za pomocą wtryskiwaczy, a równomierny rozrzut nie jest już tak ważny jak wcześniej.

Nowsze samochody mają nawet wewnątrz klapy wirowe, które tworzą ładniejszy wir powietrza przy wejściu do komory spalania, co powoduje, że silnik jest bardziej wydajny.

Lokalizacja kolektora dolotowego

Kolektor dolotowy znajduje się na głowicy cylindrów po jednej stronie silnika. W silnikach widlastych kolektor dolotowy znajduje się pośrodku między głowicami cylindrów.

Kolektor dolotowy jest bardzo łatwy do wykrycia w większości silników samochodowych, ponieważ często jest instalowany wysoko w komorze silnika.

W niektórych samochodach trzeba jednak najpierw zdjąć plastikowe osłony, aby to zobaczyć. Często są wykonane z plastiku lub metalu, więc wypatruj jakiejś części, wyglądającej jak na powyższym obrazku, aby ją zauważyć.

Jeśli wiesz, ile cylindrów ma Twój samochód - poszukaj części z taką samą liczbą przewodów jak cylindry w Twoim samochodzie.

Koszt wymiany kolektora dolotowego

Kolektor dolotowy kosztuje od 200 $ do 600 $. Koszt robocizny wynosi od 100 $ do 500 $. Możesz spodziewać się całkowitego kosztu wymiany kolektora dolotowego od 300 $ do 1100 $.

Koszt ten różni się znacznie w zależności od posiadanego silnika i modelu samochodu. Zależy to również od tego, czy szukasz części OEM, czy części zamiennych.

Koszt kolektora dolotowego jest często drogi, więc jeśli chcesz, aby był trochę tańszy, często możesz poszukać używanych kolektorów dolotowych. Kolektor dolotowy to najczęściej kawałek żelaza i niewiele rzeczy może na nim zawieść.

Jednak niektóre kolektory dolotowe, szczególnie w nowszych samochodach, mają wewnątrz klapki dolotowe iw takim przypadku trzeba wymienić cały kolektor dolotowy.

Czas wymiany kolektora dolotowego często zajmuje około 1-2 godzin, jeśli masz podstawową wiedzę i chcesz to zrobić samodzielnie. Niektóre kolektory dolotowe mają klapy, które należy zaprogramować po wymianie kolektora dolotowego - szczególnie w samochodach europejskich.