Z silnika wydobywa się biały dym - przyczyny i rozwiązania

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 5 Kwiecień 2021
Data Aktualizacji: 15 Móc 2024
Anonim
Dymy z Rury wydechowej prawdę o silniku Ci powie.
Wideo: Dymy z Rury wydechowej prawdę o silniku Ci powie.

Zawartość

W normalnych warunkach z rury wydechowej wydobywa się dym.

Silniki spalinowe spalają mieszankę powietrza i benzyny, aby poruszać samochodem. Gazy z dopalacza składają się z węglowodorów, które są szkodliwe dla środowiska. Katalizator wykorzystuje proces katalityczny do usuwania szkodliwych gazów, pozostawiając dwutlenek węgla i wodę.

Ale w niektórych momentach - szczególnie przy starych samochodach - z komory silnika będzie można zauważyć gęsty biały dym. Może to być oznaką poważnych problemów z silnikiem i należy go natychmiast sprawdzić. W tym artykule omówiono niektóre typowe przyczyny powstawania białego dymu z silnika.

Typowe przyczyny białego dymu z silnika

W chłodniejsze dni normalne jest, że z silnika wydobywa się biały dym. Silniki spalinowe działają na zasadzie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej i wytwarzają dwutlenek węgla i wodę jako produkty uboczne. Spodziewana jest bardzo mała ilość dymu z powodu kondensacji wody ze spalin. Ponadto na rozgrzanych częściach silnika dochodzi do kondensacji.


Jest to widoczne wcześnie rano, ale jeśli trwa przez cały dzień, zadzwoń do mechanika w celu dalszego zbadania. Zapłon porusza tłoki w górę iw dół w komorze spalania, co z kolei porusza wałem korbowym i wprawia samochód w ruch. Silnik z czasem się nagrzewa, a chłodziwo włącza się, aby go schłodzić.

Mieszanka paliwowo-powietrzna nigdy nie powinna mieszać się z olejem silnikowym ani płynem chłodzącym. Jeśli płyn chłodzący zmiesza się z olejem, wydostanie się przez wydech w postaci białego dymu. Od zwykłego białego dymu można go odróżnić słodkim zapachem. Należy uważać na nadmierne ilości białego dymu.

1. Wycieki chłodziwa

Podgrzewany płyn chłodzący wydziela biały dym. Najczęstszą przyczyną powstawania białego dymu z komory silnika jest wyciek płynu chłodzącego, który występuje na rozgrzanej części, takiej jak kolektor wydechowy. Otwórz maskę i sprawdź, czy nie ma wycieków chłodziwa.

Pamiętaj, że płyn chłodzący nagrzewa się powyżej 90 stopni i podczas sprawdzania należy zachować szczególną ostrożność.


2. Przegrzanie płynu chłodzącego

Jeśli Twój pojazd się przegrzewa, wypycha płyn chłodzący ze zbiornika płynu chłodzącego, który styka się z gorącymi częściami i skrapla się, wytwarzając biały dym. Sprawdź wskaźnik temperatury, aby upewnić się, że nie jest przegrzany.

3. Pasek serpentynowy

Uszkodzony pasek serpentynowy może również powodować biały dym w komorze silnika. Często jest to zauważane przy zapachu palącej się gumy. Sprawdź pasek serpentynowy i upewnij się, że jest odpowiednio napięty. Zużyty pasek serpentynowy często powoduje również głośny dźwięk zgniatania.

Sprawdź również alternator i upewnij się, że możesz go swobodnie obracać po zwolnieniu paska serpentynowego.

4. Zła pokrywa zaworu

Zła pokrywa zaworów powoduje wyciek oleju silnikowego do kolektora wydechowego. W takim przypadku poczujesz również silny zapach spalonego oleju. Sprawdź, czy olej wycieka wokół uszczelki pokrywy zaworów.


5. Inne wycieki oleju

Sprawdź, czy nie ma wycieków oleju wokół bloku silnika, aby zobaczyć, czy możesz zlokalizować wycieki. Sprawdź uszczelkę filtra oleju i przewody olejowe znajdujące się w górnej części silnika.

W rzadkich przypadkach może wystąpić pęknięcie w bloku silnika, które wypycha olej. Blok silnika jest wykonany z mocnych materiałów i trudno go pęknąć. Ale są przypadki, w których możesz mieć pęknięty silnik, z którego wycieka olej lub płyn chłodzący. Kiedy tak się stanie, z komory silnika zacznie wydobywać się biały dym

Jak naprawić biały dym wydobywający się z silnika

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy pojawia się biały dym, jest zlokalizowanie problemu: czy to z płynu chłodzącego, czy z wycieku oleju?

Wyciekający płyn chłodzący jest główną przyczyną wycieku białego dymu z silnika. Układ chłodzenia przepływa z chłodnicy do bloku silnika. Zacznij od sprawdzenia poziomu płynu chłodzącego w chłodnicy. Nie próbuj otwierać korka chłodnicy, gdy silnik jest jeszcze gorący. Gdy silnik ostygnie, sprawdź zbiornik płynu chłodzącego i przewody chłodnicy pod kątem wycieków.

Silnik emituje różne rodzaje spalin - biały, czarny, szary i niebieski. Aby uzyskać dokładną diagnozę, musisz zidentyfikować każdą z nich. Jeżeli ze spalin wydobywa się czarny dym, oznacza to, że paliwo zalało komory spalania i nie zostało w pełni zapalone. Musisz sprawdzić zatkane filtry paliwa, wadliwe wtryskiwacze paliwa i czujniki.

Jeśli zauważysz silny zapach wraz z biało-szarym dymem z komory silnika, najprawdopodobniej jest to wyciek oleju.

Wniosek

Jest to normalne, że pojazd uruchamia się rano lub w zimnych porach roku, emitując biały dym. Katalizator przekształca gazy węglowodorowe w układzie wydechowym w dwutlenek węgla i wodę. Ta woda często skrapla się w tłumiku i rurach wydechowych.

Po uruchomieniu samochodu silnik się nagrzewa i te kropelki wody wydzielają się w postaci białego dymu. Jeśli jednak biały dym będzie się utrzymywał, może to oznaczać, że płyn chłodzący przedostaje się do komór spalania. Uszkodzona uszczelka głowicy cylindrów lub pęknięty blok silnika spowoduje wyciek płynu chłodzącego.

Biały dym, któremu towarzyszy słodki zapach, wskazuje na wyciek oleju do cylindrów. Musisz sprawdzić pierścienie tłokowe pod kątem zużycia. Gęstość dymu określa, jak poważny jest problem.