7 powodów, dla których samochód pachnie palącą się gumą po jeździe

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 4 Kwiecień 2021
Data Aktualizacji: 14 Móc 2024
Anonim
How to Diagnose Smells in Your Car with Scotty Kilmer
Wideo: How to Diagnose Smells in Your Car with Scotty Kilmer

Zawartość

Oglądanie samochodów płonących gumą może być fajne, zwłaszcza w filmach, ale w sytuacji, gdy własny samochód śmierdzi palącą się gumą, po prostu nie jest fajny.

Kiedy masz do czynienia z takim zapachem, zdecydowanie mądrze jest przyjrzeć się samochodowi, aby dowiedzieć się, skąd może on pochodzić.

7 przyczyn zapachu samochodu przypominającego palącą się gumę

  1. Wyciek oleju silnikowego
  2. Wyciek płynu chłodzącego chłodnicy
  3. Ślizganie się paska serpentynowego
  4. Zacinające się hamulce
  5. Poślizg sprzęgła (samochody ręczne)
  6. Zwarcie elektryczne
  7. Zewnętrzny obiekt utknął w komorze silnika

Oto bardziej szczegółowa lista najczęstszych przyczyn, dla których samochód pachnie palącą się gumą.

Wyciek oleju silnikowego

Twój silnik ma wiele uszczelek i uszczelek, aby zapobiec wyciekowi oleju silnikowego i przedostaniu się do gorących części silnika, co może spowodować pożar silnika.


Niestety zdarza się, że te uszczelki czy uszczelnienia psują się po latach upałów i kolejnym rozdarciu.

Może to spowodować, że olej silnikowy dotrze do spalonych części, takich jak rura wydechowa w komorze silnika, które mogą mieć naprawdę nieprzyjemny zapach.

Spalony olej silnikowy nie pachnie dokładnie jak paląca się guma, ale z pewnością może pachnieć podobnie do niewytrenowanego nosa.

Olej silnikowy na wydechu również może spowodować pożar, więc jeśli go znajdziesz, zdecydowanie powinieneś go jak najszybciej naprawić.

Wyciek płynu chłodzącego chłodnicy

Tak samo jak olej silnikowy, płyn chłodzący znajduje się w szczelnym układzie układu chłodzenia samochodu. Płyn chłodzący jest również uszczelniony uszczelkami, aby zapobiec jakimkolwiek wyciekom, ale zdarza się, że zawodzą, w wyniku czego nastąpi wyciek płynu chłodzącego.

Chociaż wyciek chłodziwa nie pachnie dokładnie jak paląca się guma, bardzo często koliduje z zapachem palącej się gumy. Różnica polega na tym, że wyciek płynu chłodzącego z gorących części silnika, takich jak blok silnika lub rura wydechowa, ma bardziej słodki zapach.


Jeśli czujesz słodszy zapach i wyciek pod samochodem, to zdecydowanie czas zacząć sprawdzać, czy nie ma wycieków płynu chłodzącego.

Ślizganie się paska serpentynowego

Samochód może pachnieć palącą się gumą z wielu powodów w sytuacjach związanych z pasami napędowymi. Może się zdarzyć, że sprężarka klimatyzacji lub koło pasowe wspomagania kierownicy może być zablokowane lub zakleszczone, powodując ześlizgiwanie się paska, wytwarzanie ciepła, aw rezultacie zapach spalenizny gumy.

O wiele częstszym problemem jest awaria napinacza automatycznego lub brak naprężenia paska przez jakiś czas, jeśli masz napinacz ręczny.

Spowoduje to ślizganie się paska, a tym samym może powodować zapach spalonej gumy, ponieważ pasek jest wykonany z gumy. Upewnij się, że pasek serpentynowy jest napięty i sprawdź wszystkie koła pasowe, aby upewnić się, że obracają się swobodnie, gdy silnik pracuje na biegu jałowym.


Trzymanie się hamulców

Blokujące się hamulce to powszechna przyczyna brzydkich zapachów. Zablokowane hamulce powodują dużo ciepła, a jeśli masz pecha, może nawet spowodować pożar.

Większość ludzi nie wie, że klocki hamulcowe zawierają gumę i dlatego sklejone hamulce mogą generować dużo ciepła i zbyt mocno podgrzewać tę gumę.

Zakleszczenie hamulców jest najczęściej spowodowane zakleszczeniem zacisku hamulca lub zablokowaniem klocków hamulcowych.

Ostrożnie dotknij felg, aby po krótkiej jeździe sprawdzić, czy któreś z kół nie nagrzewa się bardziej niż inne. Pamiętaj, że te hamulce mogą być naprawdę gorące, dlatego należy zachować ostrożność.

Poślizg sprzęgła (samochody ręczne)

W pojazdach ręcznych sprzęgło służy do napędzania i zmiany biegów. Często zdarza się, że wiele osób zbyt mocno jeździ ze sprzęgłem. Oznacza to, że sprzęgło jest wciśnięte do połowy poprzez zbyt mocną jazdę, podczas gdy pedał gazu jest również wciśnięty.

Podstawowym działaniem sprzęgła jest dopasowanie prędkości skrzyni biegów do prędkości silnika samochodu poprzez dociskanie się do koła zamachowego w celu płynnego przejścia od zatrzymania do ruchu toczenia.

Oczywiście wiąże się to z pewnym tarciem, ale jazda na sprzęgle oznacza, że ​​kierowca nie pozwala, aby sprzęgło całkowicie włączyło koło zamachowe i dalej o nie ociera.

To wytwarza dużo ciepła i zaczyna spalać samo sprzęgło. Ponieważ sprzęgło składa się z papierowej siatki, nadmierne tarcie powoduje, że samochód pachnie palącą się gumą.

Przyczyną może być również zużyte sprzęgło, które ślizga się. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana sprzęgła.

Gdzieś zwarcie elektryczne

Inną możliwą, ale niezbyt częstą przyczyną jest zwarcie elektryczne w dowolnym miejscu. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś zapachu zwarcia elektrycznego, możesz zgodzić się, że pachnie trochę jak paląca się guma.

Sprawdź skrzynki bezpieczników zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu, aby sprawdzić, czy nie czujesz dodatkowego zapachu gumy z dowolnego miejsca w ich pobliżu.

Większość przewodów elektrycznych jest jednak połączona bezpiecznikiem, więc w większości przypadków przepali się bezpiecznik i nie nastąpi zwarcie przez dłużej niż kilka sekund.

Zewnętrzny obiekt utknął w komorze silnika

Istnieje niewielka szansa, że ​​samochód pachnie palącą się gumą; przyczyna może nie być spowodowana czymś związanym z Twoim samochodem, ale czymś zewnętrznym, na przykład torbą na zakupy, która utknęła w komorze silnika podczas jednej z podróży.

Gorący silnik spalający się na kupującym powodowałby również zapach spalenizny, podobnie jak w innych przypadkach. W takich przypadkach wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić komorę silnika pod kątem jakichkolwiek przedmiotów zewnętrznych, które tam nie należą.

Należy również sprawdzić okolice układu wydechowego pod kątem jakichkolwiek śladów obiektów zewnętrznych.