7 Typowe przyczyny i zapobieganie zakleszczaniu się zacisków hamulca

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 5 Kwiecień 2021
Data Aktualizacji: 15 Móc 2024
Anonim
How to Diagnose and Repair a Sticking Brake Caliper
Wideo: How to Diagnose and Repair a Sticking Brake Caliper

Zawartość

Zacinające się hamulce to coś, czego prawdopodobnie każdy właściciel samochodu doświadczy przynajmniej raz w życiu.

Hamulce samochodowe mogą wydawać się prostą rzeczą, ale w rzeczywistości często jest to dość złożony system, który wymaga wielu czynności konserwacyjnych.

W tym artykule omówimy przyczyny sklejania się zacisków hamulcowych i sposoby zapobiegania im.

7 Przyczyny lepkiego zacisku hamulca

  1. Zardzewiałe tłoki zacisku i osłona tłoka
  2. Zardzewiałe i zablokowane klocki hamulcowe
  3. Brudny kołek prowadzący zacisku
  4. Linki stalowe hamulca postojowego
  5. Pęknięty przewód hamulcowy
  6. Brudny lub stary płyn hamulcowy

Oto bardziej szczegółowa lista 7 najczęstszych przyczyn lepkiego zacisku hamulca.

Zardzewiałe tłoki zacisku i osłona tłoka

Tłoki zacisku są istotną częścią układu hamulcowego. Dociskają klocki hamulcowe do tarczy hamulcowej, aby samochód zmniejszył prędkość.


Tłoki zacisku hamulcowego są otoczone gumową osłoną, która zapobiega przedostawaniu się kurzu i innych cząstek do układu hamulcowego.

Dość często ten but ulega uszkodzeniu, a do tłoka dostanie się woda i inny pył. Spowoduje to, że tłok zacznie rdzewieć, a na koniec całkowicie przestanie się poruszać - co spowoduje, że klocki hamulcowe utkną w tarczy hamulcowej.

Sprawdź, czy wokół stopki zacisku nie ma żadnych uszkodzeń i spróbuj trochę podnieść, aby zobaczyć, czy nie widać rdzy.

Jeśli jest zardzewiały, możesz wypchnąć tłok i trochę go wyczyścić - ale nie zapomnij wymienić buta, co może być trudne bez wiedzy.

Wymiana całego zacisku często nie jest zbyt droga i właściwie to polecam zamiast go odnawiać.

Rusty & Stuck Klocki hamulcowe

Drugą najczęstszą przyczyną lepkiego zacisku hamulca są w rzeczywistości zardzewiałe klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe mają swoje prowadnice, które należy nasmarować, aby klocki mogły swobodnie przesuwać się do przodu i do tyłu na wsporniku zacisku hamulcowego.


Kiedy kurz i rdza gromadzą się na tych ślizgach wspornika, klocki hamulcowe utkną we wsporniku klocków hamulcowych i będą naciskać na tarczę hamulcową.

Aby to naprawić, musisz zdjąć klocki hamulcowe i wyczyścić wspornik klocków za pomocą pilnika lub papieru ściernego i nasmarować go pastą miedzianą lub czymś podobnym.

Brudny kołek prowadzący zacisku

Sworznie prowadzące zacisk hamulca znajdują się na wsporniku zacisku i pomagają mu przesuwać się do przodu i do tyłu podczas hamowania.

Zwykle te kołki prowadzące są zakleszczane przez rdzę, co uniemożliwia prawidłowe działanie zacisku hamulca, a tym samym powoduje zacinanie się hamulców.

Te kołki prowadzące mają wokół siebie gumowe kalosze, które chronią je przed wodą i kurzem. Sprawdź gumowe osłony i ponownie zdejmij, wyczyść i nasmaruj kołki prowadzące.


Mogą być trudne do usunięcia, gdy utkną na jakiś czas - dlatego latarka jest niezbędna, aby je rozgrzać, gdy próbujesz je usunąć.

Linki stalowe hamulca postojowego

Jeśli problem z zaciśniętym zaciskiem pochodzi z tyłu pojazdu, istnieje duża szansa na problem z hamulcem postojowym.

Wiele nowoczesnych samochodów nie ma hamulca ręcznego wewnątrz tarczy hamulcowej, ale na zacisku hamulca. Woda i inny pył może dostać się do przewodów hamulca ręcznego i spowodować ich rdzewienie.

Spowoduje to, że zaciski hamulcowe nie zwalniają się prawidłowo po zwolnieniu hamulca ręcznego.

Aby to naprawić, możesz spróbować nasmarować linkę hamulca ręcznego i ramię na zacisku i przesuwać je sto razy do tyłu i do przodu, aby zobaczyć, czy będzie lepiej. W najgorszym przypadku musisz wymienić linki hamulca postojowego lub zacisk.

Pęknięty przewód hamulcowy

Przewód hamulcowy umożliwia przepływ płynu hamulcowego do układu hamulcowego iz powrotem do pompy hamulcowej. Jeśli jednak dojdzie do niewielkiego pęknięcia przewodu hamulcowego, płyn hamulcowy przepłynie do tłoczków hamulcowych, ale nie z powrotem.

Spowoduje to sklejenie się zacisków. Nie jest to bardzo częsty problem, ale zauważyłem go w niektórych samochodach. Jeśli wypróbowałeś już wszystko inne, a problem nadal występuje, powinieneś spróbować wymienić przewód hamulcowy.

Brudny lub stary płyn hamulcowy

Brudny lub stary płyn hamulcowy jest w rzeczywistości główną przyczyną wielu problemów z hamulcami. Płyn hamulcowy zasysa wodę z powietrza, dlatego należy go wymieniać co 1 lub 2 lata.

Jeśli go nie wymieniasz, będzie zawierał dużo wody, co spowoduje rdzewienie hamulców od wewnątrz.

Jak uniknąć zakleszczającego się zacisku hamulca

Większość z tych problemów nie musi występować tak często, jeśli regularnie dbasz o swoje hamulce. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości. Oto najpopularniejsze z nich:

1. Wymiana płynu hamulcowego co 1-3 lata - zapobiegnie rdzewieniu układu hamulcowego od wewnątrz.

2. Czyść klocki hamulcowe, kołki prowadzące i tłoki co 2-3 lata - lub przynajmniej rób to właściwie przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych.

3. Czasami hamuj mocno przy dużych prędkościach - niektórzy mogą pomyśleć, że nigdy nie używanie hamulców w samochodzie to dobra rzecz, ale jest odwrotnie. Jeśli nigdy nie będziesz mocno używać hamulców, po pewnym czasie utkną.

Wiele osób jeździ na krótkich dystansach i nigdy nie używa prawidłowo hamulców. Musisz użyć hamulca mocno przy dużej prędkości kilka razy w roku, aby zapobiec całkowitemu zablokowaniu.

4. Używaj hamulca postojowego, nawet jeśli masz automatyczną skrzynię biegów - Innym częstym problemem jest to, że jeśli masz automatyczną skrzynię biegów, nigdy nie używasz hamulca postojowego. Spowoduje to zablokowanie się linek lub wspornika hamulca postojowego za jednym razem, gdy go użyjesz.