8 powodów, dla których Twój samochód trzęsie się lub wibruje podczas jazdy

Autor: Laura McKinney
Data Utworzenia: 5 Kwiecień 2021
Data Aktualizacji: 15 Móc 2024
Anonim
Top 5 Reasons Your Car is Shaking or Vibrating - Symptoms and Fixes Included
Wideo: Top 5 Reasons Your Car is Shaking or Vibrating - Symptoms and Fixes Included

Zawartość

Niewiele rzeczy może być bardziej irytujących niż samochód, który trzęsie się podczas jazdy z większą prędkością, zwłaszcza jeśli jedziesz na długich dystansach.

Ale co może powodować te wstrząsy lub wibracje i czy musisz natychmiast rozwiązać problem? Dowiedzmy Się!

W tym artykule omówimy 8 najczęstszych powodów, dla których Twój samochód trzęsie się lub wibruje podczas jazdy.

8 Przyczyny drżenia lub wibracji samochodu podczas jazdy

  1. Uszkodzone opony lub felgi
  2. Niewłaściwe wyważenie opon
  3. Wadliwe tarcze hamulcowe
  4. Problemy ze wspomaganiem kierownicy
  5. Problemy z osią CV lub wałem napędowym
  6. Uszkodzone elementy układu kierowniczego
  7. Złe łożysko koła
  8. Problemy z silnikiem

Jak widać, przyczyną tego problemu może być wiele różnych problemów. Oto bardziej szczegółowa lista najczęstszych przyczyn, dla których samochód się trzęsie lub wibruje:

1. Uszkodzone opony lub felgi

Najczęstszy powód, dla którego samochód się trzęsie; to uszkodzone opony lub felgi. Te problemy mogą wynikać z samego wieku opony lub z mniejszego wypadku.


Opony trzeba wymieniać od czasu do czasu, ponieważ są wykonane z gumy, która z wiekiem starzeje się i zaczyna pękać. Zużycie opon może spowodować powstanie bąbelków i nierównych powierzchni na oponach, co spowoduje wibracje samochodu.

Innym częstym problemem jest to, że wjechałeś na krawężnik lub coś podobnego i uszkodziłeś oponę lub felgę.

Jeśli od jakiegoś czasu nie wymieniałeś opon lub wiesz, że miałeś mały wypadek na krawężniku - to zdecydowanie czas na dokładną kontrolę wzrokową opon i kół.

2. Niewłaściwe wyważenie opon

Innym powszechnym powodem jest niewłaściwy wyważenie opon. Z biegiem czasu opony samochodowe tracą równowagę, co powoduje wibracje. Może to być spowodowane wiekiem opon lub poluzowaniem ciężarków wyważających, zwłaszcza jeśli masz przyklejone ciężarki, co jest powszechne na felgach aluminiowych.


Aby rozwiązać ten problem, zabierz samochód do sklepu z oponami w celu wyważenia opon. Ta procedura polega na dodawaniu niewielkich ilości ciężarków do każdego koła i odbywa się za pomocą maszyny.

Więcej informacji na temat całej procedury można znaleźć tutaj: 5 objawów niewyważenia opon i koszt wyważenia opon

3. Wadliwe tarcze hamulcowe

Wadliwe tarcze hamulcowe to kolejna rzecz, która może powodować drgania i trzęsienie podczas jazdy, ponieważ klocki hamulcowe zawsze lekko dociskają tarcze hamulcowe.

Jeśli samochód wibruje jeszcze bardziej przy niewielkiej sile nacisku na pedał hamulca i jeśli czujesz wibracje kierownicy, problem jest najprawdopodobniej związany z przednimi tarczami hamulcowymi samochodu.

Jeśli odczuwasz dodatkowe wibracje podczas hamowania, ale nie z kierownicy, może to oznaczać, że tylne tarcze hamulcowe są zużyte.


Klocki i tarcze hamulcowe z czasem ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Średnio tarcze hamulcowe samochodu należy wymieniać co 70 000 - 90 000 mil.

Więcej informacji: 7 symptomów złych tarcz hamulcowych i koszt ponownego napowietrzenia

4. Problem ze wspomaganiem kierownicy

Sprawdź, czy samochód wibruje lub trzęsie się tylko podczas obracania kierownicą. Jeśli tak, to problem może dotyczyć układu wspomagania kierownicy.

Aby rozwiązać problem, sprawdź układ wspomagania kierownicy pod kątem wycieków i upewnij się, że poziom płynu w układzie wspomagania kierownicy jest dobry. Jeśli płyn wspomagania kierownicy wygląda na czarny i zużyty, być może trzeba go wymienić.

Posłuchaj, czy podczas pracy silnika samochodu słychać jakieś odgłosy pompy wspomagania kierownicy - jeśli tak, może to oznaczać, że jest uszkodzona pompa wspomagania kierownicy.

5. Problem z osią CV lub wałem napędowym

Osie CV lub wał napędowy przenoszą moc z przekładni na koła. Osie te muszą być dobrze wyważone, aby podczas jazdy nie powodowały drgań ani drgań.

Jeśli którakolwiek z twoich osi jest wygięta lub uszkodzona w wyniku ostrej jazdy lub po prostu zużyta, samochód zacznie się trząść. Intensywność wstrząsów będzie rosła w miarę przyspieszania samochodu, ale często można je również poczuć przy stałych prędkościach.

Samo wizualne sprawdzenie osi najczęściej nie jest żadnym pomysłem, ponieważ różnice są zbyt małe, aby zobaczyć je na własne oczy. Jeśli jednak wyglądają na zardzewiałe lub mają inne uszkodzenia, może to być powód do podejrzeń, że nie mają równowagi.

6. Uszkodzone elementy układu kierowniczego

Elementy układu kierowniczego odgrywają ważną rolę w właściwościach jezdnych samochodu. Muszą być super stabilni bez jakiejkolwiek gry; w przeciwnym razie zauważysz duże problemy z właściwościami jezdnymi samochodu.

Z czasem ulegną zużyciu, co spowoduje luz w tulejach i przegubach kulowych. Spowoduje to złe ustawienie kół, a to może również powodować wibracje podczas jazdy, ponieważ kąty opon walczą ze sobą.

Podnieś koła samochodu i potrzyj je w lewo iw prawo. Nie powinieneś czuć żadnego luzu, a koła powinny być stabilne.

7. Poluzowane lub uszkodzone łożysko koła

Luźne lub zużyte łożyska kół i luźne elementy układu kierowniczego są ze sobą ściśle powiązane i mają podobne objawy. Łożyska kół są zamontowane na piaście kierownicy i umożliwiają swobodne obracanie się kół.

Jeśli te łożyska się zużyją, koło może swobodnie poruszać się z boku na bok z dowolną prędkością, powodując niepokojące wibracje.

Często słyszysz również wysoki hałas podczas jazdy z większą prędkością, gdy samochód ma wadliwe łożysko koła.

8. Problemy z silnikiem

Czasami problem nie dotyczy hamulców ani kół; silnik to powoduje.

Jeśli Twój samochód zacznie się trząść podczas jazdy ze stałą prędkością lub wystąpią szarpnięcia podczas przyspieszania, istnieje szansa, że ​​problem dotyczy silnika, a nie zawieszenia.

Może się to zdarzyć z powodu niewłaściwej mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku, co powoduje przerwy w zapłonie. Może się to również zdarzyć z powodu przerw zapłonu spowodowanych zużytymi częściami zapłonu. Jeśli jednak masz problemy z silnikiem, lampka silnika pojawi się również na desce rozdzielczej.

Dlatego jeśli zauważysz, że Twoje auto trzęsie się podczas jazdy i jednocześnie masz na desce rozdzielczej kontrolkę check engine - to zdecydowanie pora na odczytanie kodów usterek ze sterownika silnika.

POWIĄZANE: Samochód trzęsie się po zatrzymaniu lub na biegu jałowym - typowe przyczyny